Hakkımızda

Hakkımızda
Yarım asrı aşkın tecrübe, yüzde yüz yerli sermaye

Kökleri 1954 yılında başlayan eczacılık faaliyetlerine dayanan Nobel, 1964 yılında tamamen yerli sermayeli bir ilaç şirketi olarak kuruldu. Sağlık İçin Değer yaklaşımı ile üretim ve Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla Nobel yıllar içinde hammadde ve bitmiş ürün üreten uluslararası bir ilaç şirketine dönüştü.

Bulunduğu her ülkede sağlığa değer katan bir marka haline gelen Nobel, bugün Ulkar Holding altında Türkiye’de Nobel İlaç, Kazakistan’da Nobel AFF ve Özbekistan’da Nobel Pharmsanoat şirketleri ile üretim de dahil olmak üzere faaliyetlerine devam ediyor.

Üçü Türkiye’de olmak üzere Kazakistan ve Özbekistan’daki toplam beş kampüste 11 üretim tesisi bulunan Nobel ayrıca 20'den fazla ülkede de kendi organizasyonları ile satış ve tanıtım çalışmalarını yürütüyor.

Alanında uzman yaklaşık 4 bin çalışanı bulunan Nobel, Türkiye’nin ilaçta dışa bağımlılığının azaltılması stratejisine uygun olarak çalışmalarını sürdürerek, uluslararası standartlara göre ürettiği nitelikli ürünlerini bugün 50'den fazla ülkeye ihraç ediyor. Bu sayede Nobel, on yılı aşkın süredir, ihracatta elde ettiği başarılar ile Türkiye’nin ilaçtaki dış ticaret dengesine olumlu yönde katkıda bulunuyor.

Türkiye’de yaklaşık 2500 çalışanı bulunan Nobel İlaç, üretim ve Ar-Ge faaliyetlerini Düzce ve Gebze’de, hammadde üretimini ise Çerkezköy’de bulunan tesislerinde gerçekleştiriyor. Nobel İlaç, stratejik öncelikleri arasında belirlediği biyoteknolojik ilaç üretim ve Ar-Ge’sine yatırım yapmayı sürdürüyor.  

Yurtdışındaki ilk adımını Özbekistan’da Nobel Pharmsanoat şirketi ile atan Nobel, ülkedeki Ar-Ge ve üretim tesisi yatırımı ile 80’den fazla marka ve 150’nin üzerinde formda ilacı Özbek halkının kullanımına sunuyor, çevre ülkelere ihraç ediyor.

Kazakistan’da 2002 yılında kurulan Nobel AFF bünyesinde ülkenin ilk yabancı sermayeli üretim tesisi açıldı. Ülkenin en iyi yatırımcı ödülünün de sahibi olan Nobel AFF, aynı zamanda Kazakistan’da İyi Üretim Uygulamaları (GMP) sertifikası sahibi olan ilk şirkettir.

Gerçekleştirdiği her atılımda önceliği, ilaç tedariğinin sürdürülebilirliğini destekleyerek faaliyet gösterdiği ülkelerdeki toplumların sağlığına değer katmak olan Nobel, sağlık ekosisteminin ve ekonominin gelişimi için çalışmalarına devam etmektedir.