Gebze MARTEK Biyoteknolojik İlaç Tesisi

Gebze MARTEK Biyoteknolojik İlaç Tesisi
Nobel İlaç, biyoteknolojiyi, gelişim ve büyüme için stratejik bir öncelik olarak tanımlayarak, bu alanda öncü olma hedefiyle somut adımları yıllar önce atmış ve bu yolda çalışmalarına hızla devam eden bir şirkettir.

Nobel, Tübitak Marmara Teknopark’ta kurulumu tamamlanan, 800 metrekare kapalı alana sahip 2x1000L reaktör kapasiteli GMP uyumlu üretim tesisi ile Türkiye’nin en önemli yüksek teknolojili biyoteknolojik ilaç tesislerinden birisini kurmuştur. 2019 yılında aktif hale getirilen bu tesis, bölgede bütün fonksiyonları bir çatı altında barındıran tek biyoteknoloji hücre proses geliştirme tesisidir. Yılda 4 biyoteknolojik ürün geliştirme ve 2.000 Lt lik üretim kapasitesiyle, 40 seri biyoteknolojik ilaç üretimi yapabilecek tesis, bu alanda yerli üretimin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

TÜBİTAK önderliğinde açılan ‘Biyobenzer İlaçların Yerli Olarak Geliştirilmesi ve Üretilmesi’ projesine sunulan 23 firmaya ait 28 başvuru arasından seçilen ilk dosyaya sahip olan Nobel, yeni üretim yatırımı ile biyoteknoloji ekosisteminin önemli bir parçası olmayı amaçlamaktadır.