Cildinizi Nemlendirin!

Cilt için bahar demek; detoks demek… Havaların ısınmasıyla birlikte doğadaki tazelenme ve canlanma ile cildimizin de yenilenmesi gerek…

 

Nemlendiricilerin kullanım alanları nelerdir?

Nemlendiriciler; cilt yüzeyinde ince bir film tabaka oluşturarak, suyun buharlaşmasını engelleyen, içeriğindeki su tutucu ajanlar sayesinde, cildin ideal nem seviyesine ulaşmasını sağlayan, krem, jel ya da emülsiyon yapıda ürünlerdir.

 

Cilt tipine göre nemlendirici nasıl seçilir?

Normal cildi olanlar su bazlı ve yağ içermeyen nemlendiriciler kullanmalıdır. Yağlı cilt tipi bozulmaya ve akne oluşumuna daha eğilimlidir; bu nedenle gözenekleri tıkamayacak nemlendiriciler seçilmelidir. İnsanlar yaşlandıkça cilt tipleri daha kuruya doğru yönelmeye eğilimlidir. Olgun/kuru ciltlerde derinin bariyer özelliğini arttıracak jojoba yağı, pantenol bakımından zengin ürünleri tercih etmek gereklidir. Uygulama sonrası bu etken maddeler, cildin çatlamasına ya da kurumasına uzun süre engel olurlar. Hassas cilde sahip olanların parfüm ve koruyucu gibi allerjenler içeren ürünlere dikkat etmeleri gereklidir. Bu ciltler kolaylıkla bozulmaya ve tahriş olmaya eğilimlidirler.

 

Yaşa göre doğru nemlendirici seçimi nasıl olmalıdır?

15-25 yaş arasında, yani ergenlik döneminde cilt tipimiz oluşmaya başlar. Çocukluktan gençliğe geçiş döneminde, fiziksel olgunluğu sağlayan hormonlar, yağ bezlerinin daha çok yağ üretmesine neden olurlar ve bu noktada da sivilce sorunları baş gösterir. 20’li yaşların ortalarına doğru, cilt gelişim sürecini tamamlamış olur. Özellikle bu yaşlarda yağ üretimi fazla olan ciltler, sivilce ve akne problemi yaşarlar. Ciltte yaşanan yağlanmayı azaltmak ve sivilceli ciltleri kapatmak için doğru ürünlerin seçilmesi önemlidir. Kuru ciltler için ise nemlendirici krem uygulanmasının mutlaka başlanması gereklidir. Aksi takdirde cildin nem dengesi bozulur, üst deri kalınlaşır, sertleşir ve maalesef ciltte çok erken kırışıklıklar oluşur. 25-40 yaş arası dönem ilk kırışıklıkların belirginleştiği yaşlardır. Eğer doğru bakım ve doğru nemlendirici kullanılmazsa kırışıklıklar derinleşmeye başlar. Cilt iyi nemlendiricilerle nemlendirmelidir; böylelikle kırışık oluşumunun önüne geçilebilir. 40’lı yaşlarda ciltte elastikiyet kaybı başlar, nemi koruma gücü azalır ve cilt matlaşmaya başlar. Cildin hücre üretim desteğini yükselten yoğun nemlendirici maddeler, cildin gerginlik ve elastikiyetini kuvvetlendirir.

45 ve üstü yaşlar; yüzdeki çizgilerin iyice belirginleştiği, göz çevresi, yanak ve ağız kenarındaki kırışıkların arttığı, boyun bölgesindeki kırışıklıkların fazlalaştığı dönemdir. Yaşlılık lekeleri görülmeye ve deri incelmeye başlar. Kısaca cildin hücre üretimi iyice yavaşlar. Dolayısıyla hücre üretimini artıran, daha yoğun nemlendirici, besleyici ve koruyucu ürünler kullanılması uygun olacaktır.

 

Mevsimsel değişiklikler nemlendirici seçimlerini etkiler mi?

Aslında cilt için nemlilik her mevsim bir ihtiyaçtır. Mevsim geçişlerindeki ısı, nem, rüzgâr, ultraviole değişiklikleri cildi olumsuz etkiler. Yazın ısınan hava ve artan nem etkisi ile cilt gözenekleri açılır, cildin sebum üretimi azalır, kılcal damarlar genişler. Yaz aylarının sonlarına doğru cildin en üst tabakası epidermis kalınlaşırken, uzun süren ultraviole hasarı neticesinde dermis ise incelir. Ultravioleye bağlı yüzeysel ve derin pigmentasyonlar olur, kılcal damarlar belirginleşir, mevcut cilt rahatsızlıkları ve alerjiler alevlenir. Cilt daha nemsiz, daha yağsız ve dış etkenlerden daha kolay etkilenebilir hale gelir. Soğuyan havalarla birlikte gözenekler sıkılaşır, yağ-sebum salgısı artar. Dolaşım sistemi, ısı kaybını önlemek için kanı daha içerilere doğru çektiği için cildin kan akışı azalır. Cildin beslenmesi bozulduğundan daha renksiz ve donuk olur. Rüzgâr ise ciltten nemin ani uzaklaşmasına ve yüzeyin aşırı kurumasına, çatlamasına neden olur.

 

Jojoba yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilde esneklik kazandırır, yorgun yıpranmış deriyi besler, cildin yağ oranını dengeler. Jojoba bitkisi, içerdiği proteinler ve mineraller sayesinde ciltteki kolajen üretimini destekler. Jojoba yağı, her mevsim cildi nemlendiren, yumuşatan ve temizleyen bir bitkisel yağdır.

 

Cilt sağlığı için başka nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Soğuk ve rüzgârlı havalar cildin kurumasına, sertleşmesine, çatlamasına, kırışmasına, çizgilere sebep olur. Kapalı alanlar ise cildin gözeneklerini kapatıp, nefes almasını engeller. Nemin ve oksijenin az olması cildinizin kurumasına neden olur. Cilt ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yıpranan cilde özel bir bakım uygulamak gerekiyor. Hem yaz hem de kışın koruma faktörü yüksek